Az állás a lábnál, a lábboltozatnál kezdődik, és az alsó végtagon át a medencéig, a gerincoszlopig, a törzsig tart, tehát az egész test részt vesz benne. Ami itt rossz, azt az egész testünk bánni fogja, amit itt kijavítunk, azt meghálálja. Sőt, nemcsak a testünk, hanem az érzéseink, érzelmeink, gondolkodásunk is, ugyanis a test, a gerincoszlop, a tartás a teljes személyiségünkkel összefüggésben van. Aki „lógatja a fejét”, annak a tartása rossz vagy a kedve? Vagy a kettő együtt, egymásra hatva? Akinek egyenes a gerince annak a tartása egészséges vagy a lelke?
A test súlya, a talajról a testre ható erők a „frontvonalban” a lábboltozatot és a bokát terhelik. A második vonalban áll a térd, de ez az ízület csak látványos munkát végez, a valódi tevékenysége sokkal szerényebb. A hátország a medence és a törzs, ugyanis ennek az izomrendszere nagyon erősen befolyásolja a térd működését.
A lábboltozat
A láb szalagrendszere önmagában nem elég erős a boltozat fenntartására, különösen nem extra terhelés alatt.
A láb hosszanti és haránt boltozatát a szalagrendszere és az izmok tartják fenn (https://www.studyblue.com/notes/note/n/ankle-and-foot-joints/deck/15412787)
Ha a boltozat ellaposodik, a boka bebillen és az alszár befelé fordul, amit lekövet a térd, a combcsont és a medence is.
A befelé billenő boka elmozdítja és forgatja a sípcsontot is (http://www.totallyfeet.net/foot-facts/structural-foot-problems/flat-feet/)
A lábboltozat terhelés alatt
„Hivatalosan” a saját súlyunk alatt még nagyjából fenn tudjuk tartani a boltozatot, nagyobb terhek alatt viszont már csak extra erőfeszítéssel sikerül. A valóságban a gyenge izomzat, a fáradás és a megnyúlt szalagok miatt már a saját súlyunkat sem bírja el el a lábboltozatunk.
A lábboltozat alaphelyzetben, elfáradt izmok mellett „lusta” tartásban és extra teher alatt (kb 20 kg)
Az addig könnyen fenntartható, stabil szerkezetet a talaj és a medence között egyre nagyobb izommunkával kell rögzíteni, de ez a törekvés már nem lesz maradék nélkül sikeres: az alátámasztás az erők változására mindenképpen kisebb-nagyobb elmozdulásokat fog elszenvedni.
A lábboltozat fenntartása és visszaigazítása
A boltozat fenntartásában és a boka bebillenésének megelőzésében több választásunk is lehet:
Fenn lehet tartani úgy, hogy főleg a láb (lábfej) izmait használjuk.
Bevethetjük az alsó végtag izomrendszerét komplexen is (egészen a farizomig).
Ha csak magát a boltozatot fenntartó izmokat használjuk, előfordulhat, hogy ezen izmok ereje kevés lesz a terhelés megtartásához. Az elsődleges reflex az szokott lenni, hogy a lábujjainkat leszorítjuk a talajra, hogy megemeljük a boltozatot. Ezzel igazából nagy erőt nem tudunk elviselni, és következményként mozdítja meg a térdet és a combcsontot.
A comb, a térd és az alszár kifelé rotálásával és megtartásával a nagyobb teherbírású izmokkal (pl. farizom) segíthetünk a hatékonyabb ízületi pozíciók megtartásában.
A boltozat fenntartása az egész alsó végtag komplex izomműködése (beleértve a medencét és a törzset is). A tapasztalat szerint ez nincsen benne a legtöbb ember mozgásmintáiban, hanem meg kell tanulni.
A lelapult boltozatot megemelhetjük a lábujjainkat a talajra szorítva vagy az alsó végtag komplex izomszerkezetét használva