Ha ezek közül valamelyik pontban magadra ismersz, akkor valószínűleg valami nincs rendben a testtartásoddal:
Volt már kisebb-nagyobb ízületi problémád.
Fájt a térded, derekad, nyakad stb.
Szokott fájni a fejed.
Edzés után vagy közben helyi fájdalmaid vannak.
Sportolás közben nehezen lépsz át visszatérő technikai problémákon.
Vannak rossz beidegződéseid.
Ülő munka közben elfárad a derekad vagy a hátad.
Hajlamosak vagyunk a rossz testtartást úgy tekinteni, mint az időjárást: el kell viselni, mert változtatni aligha van esélyünk rajta.
Szerencsére azonban ez csak tévhit. A testtartáson lehet javítani, bár természetesen munkát kell belefektetni. Az első lépés, hogy legalább tudd pár egyszerű pontban, mire kell figyelni. Az igazi változáshoz szakember segítsége mellett végzett rendszeres, kitartó gyakorlásra van szükség.
A gyakorlást nem úgy kell elképzelni, hogy beiratkozunk egy testtartásiskolába, vagy külön „Húzd ki magad” edzésekre járunk. Sokkal fontosabb, hogy tudjuk a jó testtartás szempontjai, és ezeket tegyük be a már eleve gyakorolt tevékenységeinkbe. Csinálhatjuk ugyanazt az edzést, mint amit szoktunk, csak figyelünk az alapvető szempontokra. Eljárunk gyalogolni vagy futni, de nem mindegy, hogy közben figyelünk-e a kivitelre. Az irodában vagy a tévé előtt ülve is oda lehet figyelni pár apróságra.
A lényeg a rendszeresség, vigyük bele a megszokott, mindennapi tevékenységeinkbe a testtartás szempontjait, hogy szokássá váljanak.
A fenti videóban
elmagyarázzuk a testtartás alapvető jellemzőit,
három pontban összefoglaljuk a fontos területeit,
tippeket adunk a korrekciójára,
majd megnézzük, hogyan lehet beépíteni a mozgásainkba.
Későbbi videóinkban és az Ozone Workout edzéseinken (konditeremben és szabadtéren) konkrét gyakorlatokat és szempontok is kaphattok.